AdBlue - 5.0 out of 5 based on 7 votes
رای دهی:  / 7
ضعیفعالی 

AUS32 یا مایع اگزوز دیزل (Diesel Exhaust Fluid DEEF) که در ایران واروپا به نام AdBlue معروف است و براساس استاندارد ISO 22241 می‌باشد یک محلول اوره می‌باشد که از ۳۲٫۵٪ اوره خالص (AUS 32) و ۶۷٫۵٪ آب دیونایز تشکیل گردیده است.
AUS32 به طور کسترده در خوردوهای دیزل یورو ۵ و یورو ۶ مورد استفاده دارد. این محلول یک مایع مصرفی در قسمت کاتالیست انتخابی (Selective Catalytic Reduction-SCR) خودروهای دیزل بوده و میزان گازهای سمی اکسیدهای نیتروژن NOx را به میزان بسیار بالای کاهش می‌دهد. انجمن خوروسازان آلمان یا VDA نام تجاری Adblue را کنترل و مدیریت می کند.

مشخصات شیمیایی
در موتورهای دیزل برای اطمینان از احتراق کامل و جلوگیری از خروج هیدروکربن‌های نسوخته می‌توان نسبت از نسبت هوا به سوخت رقیق lean burn (اوور استوکیومتریک) (overstoichiometric) استفاده نمود. افزایش میزان اکسیژن در مخلوط هوا و سوخت لزوما باعث تولید اکسیدهای نیتروژن (NOx) می‌گردد که جزء آلاینده‌های سمی محسوب می‌گردند و از عوامل اصلی بارانهای اسیدی می‌باشد. به همین دلیل سیستم کاتالیست انتخابی (Selective Catalytic Reduction-SCR) در موتورهای دیزل برای کاهش میزان اکسیدهای نیتروژن (NOx) ناشی از احتراق استفاده می‌گردد. محلول AUS32 که در مخزن اختصاصی در خودرو نگهداری می‌گردد در گازهای خروجی حاصل از احراق در مسیر اگزوز تزریق شده و پس از تبخیر به آمونیاک و دی‌اکسید کربن تجزیه می‌گردد. در کاتالیست سیستم SCR گازهای NOx در مجاورت کاتالیست با آمونیاک (NH3) واکنش داده و به آب و نیتروژن (N2) تجزیه می‌گردد که هر دو آنها بی ضرر بوده و از اگزوز خارج می‌شوند.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی ; شکل ظاهری: محلول زلال فاقد کریستال بو: بد‌ون بو د‌مای کریستالاسیون: 11- د‌رجه سانتی‌گراد خاصیت انفجاری: فاقد خاصیت انفجاری حلالیت د‌ر آب: زیاد چگالی: 1089 کیلوگرم د‌ر متر مکعب د‌ر د‌مای 20 د‌رجه سانتی‌گراد شرایطی که از آن باید جلوگیری شود. د‌مای پایین‌تر از د‌مای کریستالاسیون. د‌ر د‌ماهای بالاتر از 40 د‌رجه سانتی‌گراد احتمال هید‌رولیز اوره و تشکیل آموناک و د‌ی اکسید کربن وجود د‌ارد. ظروف نگهد‌اری: پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)، پلی اتیلن با چگالی پایین (LDPE)، استینلس استیل بر اساس استاند‌ارد‌های DIN EN 10088-1 تا EN 10088-3

اطلاعات سم‌شناسی اطلاعات سمیت: LD50 (oral, rat) > 15.000 mg/kg تحریک پوستی: خیر تماس با پوست: ناحیه‌ د‌ر تماس با محلول با آب و صابون شستشو شود. تحریک چشم: خیر تماس باچشم:چشم رابامقد‌ار زیاد‌ی آب تامد‌ت15 د‌قیقه شستشو د‌اد‌ه ود‌رصورت اد‌امه د‌اشتن سوزش،به پزشک مراجعه گرد‌د.


مشخصات فیزیکی
شکل ظاهری: محلول زلال فاقد کریستال
بو: بدون بو
دمای کریستالاسیون: ۱۱- درجه سانتی‌گراد
خاصیت انفجاری: فاقد خاصیت انفجاری
حلالیت در آب: زیاد
چگالی: ۱۰۸۹ کیلوگرم در متر مکعب در دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد


شرایط نگهداری
سیستم SCR نسبت به ناخالصی‌های موجود در محلول AUS32 بسیار حساس بوده و به همین دلیل در آن از آب و اوره استفاده می‌گردد. محلول AUS32 بی‌رنگ و شفاف می‌باشد. AUS32 سمی نبوده و نیاز به تمهیدات خاص برای حمل و نگهداری نخواهد داشت.

نكات ايمني و بهداشتی
• AUS32 خوراكي نيست بي رنگ اما غير سمي و غير قابل اشتعال است

• در صورت مصرف خوراكي سريعاً شخص بايد استفراغ نمايد و به پزشك مراجعه نمايد
• در صورت استنشاق، اتفاقي نمي افتد اگر علائم سوزش بيني و گلو ديده شد مدتي ترك محيط انجام شود
• ممكن است بوي تند شبيه آمونياك داشته باشد با اين حال كاملاًبي ضرر است.
• به هيچ عنوان محلول AUS32 نبايد با ضديخ يا مواد افزودني ديگر تر كيب شود((( هشدار))) صدمه به SCR • در صورت يخ زدن محلول در دماي زير 11- درجه اگر محلول نشست نكرده و كريستال نشده باشد آن را در مجاورت اگزوز يا دماي اتاق قرار داده تا مجدداً قابل استفاده باشد. • اجتناب از خريد AUS32 غير استاندارد چون فرآيند توليد در يك دماي خاص و حرفه اي مي باشد
• محل نگهداري بايد خشك –خنك – داراي تهويه و دور از نور خورشيد باشد
• عمر مفيد محلول در صورت نگهداري با شرايط فوق تا 18 ماه است
• در صورت نشت و جذب با مواد ديگر تنها با آب معمولي شستشو شود( آب زياد)
• محل نگهداري ظروف فلزي ممنوع است مخصوصاً برنج و مس خورندگي دارند
• مواد مورد تأئيد براي نگهداري مواد با چگالي بالا پلي اتيلن
• هشدار گالن هاي AUS32 فقط براي يك مرتبه استفاده ساخته شده اند به هيچ عنوان محلول AUS32 را درگالني كه يكبار استفاده شده به كار نبريد

• از پر كردن باك سوخت وسيله نقليه با اين محصول جداً خود داري نماييد.

• از تماس با پوست و چشم جلوگيري شود( AUS32 غير سمي است)

• در صورت كار طولاني با محصول استفاده از دستكش و عينك توصيه مي شود ( ترجيحاً بعد از كار با محصول دستها با آب و صابون شسته شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

درباره مادرباره تیم پارس سوخت فرآیند/فارسی

شرکت پارس سوخت فرآیند گرمسار

اولین تولید کننده AdBlue برای خودروهای دیزل دارای استاندارد آلایندگی یورو 4 ،5 و 6 دارای گواهینامه ISO 9001:2015 از موسسه DQS آلمان

تولید این ماده در این شرکت با بالاترین کیفیت ممکن و بر اساس استاندارهای جهانی انجام می شود.

آمار سایت

تعداد بازدید مطالب
162824

AdBlue

AUS32 یا مایع مبدل گازهای خروجی اگزوز که در ایران و اروپا با نام Adblue معروف است، یک محلول آب و اوره می باشد که از 32.5% اوره خالص و 67.5% آب دیونیزه تشکیل شده است. AUS32 به طور گسترده در خودروهای دیزل دارای استاندارد آلایندگی یورو 4 و 5 و 6 مورد استفاده قرار می گیرد. این محلول یک مایع مصرفی در قسمت کاتالیست انتخابی(selective catalytic reduction-SCR) خودروهای دیزل بوده و میزان گازهای سمی اکسید های نیتروژن (NOx) را به میزان بسیار بالایی کاهش می دهد. انجمن خودرو سازی آلمان VDA  نام تجاری Adblue را کنترل و مدیریت می کند.

گالری عکسگالری تصاویر/فارسی

تماس باماجهت تماس با ما از راه های زیر اقدام نمایید

گرمسار، شهرک صنعتی گرمسار، انتهای پژوهش 5، پلاک 10

+98-(23)-34557406-8 

+98-(23)-34557408: Fax

  www.psfcompany.com

  info@psfcompany.ir

http://t.me/PSFCOMPANY:telegram 

+98-9122701210  

Fanavaraniran